تبلیغات
دانلودستان فیلم موزیک نرم افزارهای موبایل کامپیوتر والپیپر و.... - پاسخ برخی سوالات مهم درمورد پوست و مو

دانلودستان فیلم موزیک نرم افزارهای موبایل کامپیوتر والپیپر و....

یوزرنیم و پسورد نود 32 اس ام اس و ....

 

پاسخ برخی سوالات مهم درمورد پوست و مو

 

نوع مطلب :آموزشی ،

نوشته شده توسط:ملیکا

سوال 1- اصولا علت ریزش مو چیست ؟ برای فهم علت ریزش مو بایستی اطلاع دقیقی از مراحل سیكل طبیعی رشد مو داشته باشیم. موهای انسان به طور طبیعی با یك روش دوره ای رشد می كنند كه سیكل رشد مو نامیده می شود (یك مرحله رشد ویك مرحله استراحت و در نهایت ریزش). مرحله رشد یك فولیكول با فولیكول همسایه متفاوت میباشد و به این حالت رشد موزائیكی گفته می شود.

مدت آناژن (فاز فعال یا رشد )، 8-2 سال، كاتاژن (فاز تحلیل رونده )، 4-2 سال،تلوژن (فاز استراحت )، 4-2 ماه. طول مدت هر كدام از این مراحل با توجه به سن، شرایط تغذیه ای، فاكتورهای هورمونی و عوامل فیزیولوژیك و پاتولوژیك بدن می تواندتغییر كند. میزان طبیعی رشد مو mm35/0 در روز است و تقریبا بین 25/0 تا 5/0اینچ در ماه برآورد می شود. در حالت طبیعی 90% موها در فاز رشد، و 10% در فاز استراحت می باشند و به طور متوسط روزانه 50 تا 100 تار موی تلوژن به هنگام شستن و شانه كردن مو ریزش پیدا می كنند.

پس همچنان كه یك مو می ریزد موی جدید جای آن را می گیرد. مشكل زمانی آغاز میشود كه موهای ریزش یافته بیشتر و سریعتر از موهای رویش یافته جدید ضعیف شود یا سیكل رشد آنها كوتاه شود و نتواند به حداكثر رشد آناژن برسد. در این حالت بعد از مدتی از تعداد كل موها كاسته شده و یا ممكن است موها نازك تر شده وفرد متوجه كاهش حجم موهایش شود.این، علت اصلی ریزش مو می باشد.

سوال 2- چه بیماریهایی می توانند سبب چنین تاثیری در سیكل رشد مو شوند ؟ عوامل مختلفی می توانند روی سیكل رشد مو اثر گذاشته و باعث ریزش موقت و یا دائمی شوند كه اصطلاحا به آن آلوپسی( alopecia ) گفته میشود. علل عمده ریزش مو عبارتند از آلوپسی آندروژنتیك، تلوژن افلوویوم و آلوپسی آره آتا. میزان شیوع موارد فوق به ترتیب 20 به 7 به 1 برآورد شده است. از علل دیگر می توان به مواردی مانند بیماریهای تیروئید، دیابت، كمبود تغذیه ای، بیهوشی عمومی و رژیم های سخت، مصرف دارو، اشعه، شیمی درمانی، تماس با مواد شیمیایی علل هورمونی، اشكالات سیسم ایمنی، بیماری پوستی موضعی یا سراسری، اسكار(جوشگاه) و استرس های فیزیولوژیك یا روحی - روانی اشاره كرد.

همچنین مواردی مانند تریكوتیلومانیا (یك مشكل روحی-روانی كه فرد موهای خود را دور انگشت پیچیده و میكند)، آلوپسی كششی(به علت آرایش مو به شكلی كه موهای یك قسمت سر را تحت كشش قرار میدهد) و یك عفونت قارچی به نام Tinea Capitis از علل دیگر شناخته شده ریزش مو می باشند.

سوال 3- لطفا درباره آلوپسی آندروژنتیك كه علت شایعتری است توضیح بفرمایید. عبارت آلوپسی آندروژنتیك (Androgenetic Alopecia) یا AGA غالبا برای توصیف نوعی از ریزش موی سر به كار برده میشود كه در مردان و زنان مستعد به لحاظ ژنتیكی، سبب ریزش مو با یك الگوی مشخص میشود. "Andro" در كلمة "Androgenetic" به تاثیر آندروژن ها یعنی تستوسترون و دی هیدروتستوسترون (DHT ) اشاره دارد كه برای ایجاد طرح ریزش مردانه ضروری است. Genetic"" در این كلمه به این واقعیت اشاره میكند كه AGA یك مشكل ژنتیك است كه از طریق ژنها و از یك یا هر دو والد به ارث برسد. به این شكل ریزش مو در مردان MPHL(Male (Male Patterned Hair Loss ) و در زنان FPHL(Female Patterned Hair Loss) گفته می شود.

سوال 4- آیا این بیماری از لحاظ علت ایجاد و مراحل پیشرفت در مردان و زنان تفاوتی دارد؟ بله. آلوپسی آندروژنتیك در مردان به خوبی شناخته شده ولی در خانمها هنوز ناشناخته های زیادی وجود دارد. همچنین تاثیر عامل ژنتیك در زنان بیشتر از مردان است.

سوال 5- طرح ریزش مو در مردان زنان چگونه است و در چه سنی آغاز میشود ؟ حدود 35 میلیون نفر از مردان در آمریكا مبتلا به درجاتی از ریزش موی آندروژنتیك هستند. MPHL با عقب رفتن خط موی جلوی سر(فرونتال) با نازك و تنك شدن موهای جلو و فرق سر آغاز شده و بهمین شكل به عقب می رود و قسمت باقیمانده حلقة مو را در عقب و طرفین تشكیل میدهد .سرعت ریزش مو و شكل پایانی آن به ژنتیك فرد ارتباط دارد .MPHL پیشرفت آرامی داشته و 20% مردان را در 30 سالگی و 40% مردان را در40 سالگی تحت تاثیر قرار میدهد.

در مردان MPHL پیش از بلوغ دیده نشده و معمولا در سومین دهه عمر و تقریباً در همه موارد تا دهه چهارم عمر ظاهر می شود. MPHLدر مقابل، FPHL ممكن است در دهه ششم عمر با تنك شدن منتشر موها در نواحی فرونتال و طرفین سر (پاریتال) و باقیماندن خط جلوی سر ظاهر شود. معمولا در هر دو جنس موی قسمت پس سر(اكسی تپیال) ریزش پیدا نكرده و با قی می ماند. ریزش مو در هر دو جنس با تبدیل موهای ضخیم و حاوی رنگدانه (پیگمانته) موهای ترمینال به موهای كوتاه، نازك و كمرنگ شبیه موهای ویلوس صورت می گیرد.

سوال 6- عملكرد فیزیولوژیك آندروژنها چیست ؟ آندروژن ها هورمونهای استروئیدی هستند كه به گیرنده های داخل هسته سلول باند شده و سبب بروز تاثیرات ژنتیك می شوند. آندروژن ها واسطه های موثر بر رشد موی ترمینال در سراسر بدن هستند. فعالیت آندروژن روی افرادی كه از لحاظ ژنتیك استعداد آلوپسی دارند سبب مینیاتوری شدن فولیكول های موی سر بصورت یك طرح مشخص میشود. در مقابل با بلوغ جنسی، آندورژن ها باعث بزرگ شدن موهای ویلوس و تبدیل به فولیكول های موی ترمینال در ناحیه زیر بغل و پوبیس در هر دو جنس و در صورت، سینه و اندام ها در مردان می شود. در مردان مبتلا به MPHL مینیاتوری شدن فولیكولها علت حساسیت ارثی فولیكولهای موی سر نسبت به سطح آندروژن خون ایجاد می شود. بالا رفتن آندروژن سبب رشد موهای زائد در زنان میشود كه به آن هیرسوتیسم گفته می شود. این اثر دوگانه آندروژن ها روی موهای سر و بدن هنوز به خوبی شناخته نشده است.

سوال 7- آندروژنها چه تغییری در چرخه رشد مو ایجاد كرده و با چه مكانیسمی عمل میكنند ؟ در این بیماری به علت كاهش طول مدت آناژن، چرخه رویش مو تسریع شده و تعداد موهای موجود در فاز تلوژن افزایش می یابد. این امر منجر به كاهش مشخصی در نسبت موهای آناژن به تلوژن می شود. این نسبت در حالت طبیعی 6 تا 8 به 1 است كه به 1 تا 3 به 1 می رسد.

همراه تغییرات ایجاد شده در سیكل رشد مو، موها پروسه ای تحت عنوان مینیاتوری شدن فولیكولار(follicular miniaturization) را با كمی تفاوت در مرد و زن می گذرانند كه طی آن موهای بزرگ ترمینال به موهای نازك شبیه ویلوس تبدیل می شوند. در افرادیكه از لحاظ ژنتیك مستعد ریزش مو هستند آندروژن به گیرنده های داخل هسته سلول متصل شده و با هسته سلول وارد فعل و انفعال میشود. به این ترتیب تولید پروتئین تغییر یافته و سبب ظریف شدن فولیكولهای مو شده و در نتیجه چرخه رشد مو را به لحاظ زمانی تغییر میدهد.

به مرور زمان فولیكولهای موی مینیا توریزه شده موهایی كوتاهتر، نازكتر و كمرنگ تر ایجاد كرده و گاه تولید مو به كلی قطع میشود. موهای مینیاتوری همچنین زمان طولانی تری را در فاز تلوژن (استراحت) به سر میبرند. این موها رنگدانه كمتری دارند و قطر آنها كاهش یافته و از حداقل معادل 08/0 میلی متر به زیر 06/0 میلی متر می رسد. میزان مینیاتوری شدن فولیكول ها در زنان در سنین پس از یائسگی به شدت و وسعت مردان نیست. به علاوه این اتفاق در زنان به شكل موزائیكی می افتد و در ناحیه تحت تاثیر پروسه ریزش مو قطر موهای مجاور هم یكسان نیست در حالیكه در مردان طرح یكنواخت تری را نشان می دهد.

سوال 8- در مورد آلوپسی آندروژنتیك در زنان هم توضیحی بفرمایید. حدود 20 تا 40 میلیون خانم در US مشكل نازك شدن موها را دارند. خانمها معمولا مشكل ریزش مو یا آلوپسی را به شكل متفاوت تری تجربه می كنند. مطالعات اخیر نشان می دهند كه احتمالا از ریزش مو در خانمها مشكل ارث بیش از آقایان مطرح است.

بر خلاف پاتوفیزولوژی شناخته شده برای MPHL در مردان، تاثیر آندروژن بر FPHL در زنان كمتر روشن شده است. در پوست سر زنان مبتلا به آلوپسی، ممكن است ریزش مو در زنان با علائم دیگری از افزایش آندروژن مثل هیرسوتیسم و آكنه، بی نظمی در پریود و نازایی همراه باشد. بر خلاف MPHL در مردان، طاسی كامل در زنان بندرت در سنین پیش از یائسگی دیده می شود. هر چند زنان در سنین پس از یائسگی ممكن است طرح طاسی سرشان بیشتر شبیه MPHL باشد. ریزش مو در خانمها می تواند در هر سنی پس از نوجوانی آغاز شود ولی معمولا پس از زایمان یك بچه، در طول منوپوز یا پس از هیستركتومی توتال خود را نشان می دهد. در اغلب موارد ریزش مو در خانمها سبب طاسی كامل نمی شود و مشخصه آن این است كه خط جلوی پیشانی باقیمانده و از بین نمیرود.

سوال 9- در حال حاضر چه روشهای درمانی برای این بیماری وجود دارد ؟ اولین خط درمان در هر دو جنس در آلوپسی آندروژنتیك ماینوكسیدیل است كه در مردان در صورت استفاده همراه با ترتینوئین تاثیر درمانی بهتری دارد. داروی موثر دیگر در مردان فیناستراید است. در مورد خانمها از درمانهای كمكی مانند استروژن(قرصهای جلوگیری از حاملگی)، یا اسپیرونولاكتون استفاده می شود. داروهای دیگری مثل سیپروترون استات، پروژسترون و فیناستراید در خانمها و سایمتیدین و داروهای گیاهی در هر دو جنس هنوز توسط FDA تایید نشده ولی مورد استفاده قرار می گیرد. روش درمانی دیگر جراحی یا پیوند مو است كه انواع مختلفی دارد كه پرداختن به آن در اینجا سبب اطاله كلام میشود و بحث مفصلی است.

به نقل از drnilforoushzadeh.ir

 
افزایش آمار بازدید تک باکس