تبلیغات
دانلودستان فیلم موزیک نرم افزارهای موبایل کامپیوتر والپیپر و.... - 5 ترفند برای مخفی سازی اطلاعات

دانلودستان فیلم موزیک نرم افزارهای موبایل کامپیوتر والپیپر و....

یوزرنیم و پسورد نود 32 اس ام اس و ....

 

5 ترفند برای مخفی سازی اطلاعات

 

نوع مطلب :آموزشی ،

نوشته شده توسط:ملیکا

شما به عنوان یک کاربر، وقتی برای اولین بار بر روی یک رایانه کار می کنید به چه چیزی فکر می کنی ؟ من به شخصه وقتی با رایانه جدیدی مواجه می شوم سعی می کند حس کنجکاوی خود را کنترل کنم و به اطلاعات داخل آن سرک نکشم ولی معمولاً ناخواسته اطلاعاتی از رایانه مورد نظر در اختیار ما قرار خواهد گرفت. اطلاعاتی که شاید از نظر مالک آن محرمانه تلقی شود. حتماً تا کنون مچ خواهر و با برادر کوچک خود را در حال مشاهد فایل های شخصی خود گرفته اید به راستی چه اقدامات پیش گیرانه ای در این خصوص انجام داده اید؟

مقالات ، جزوات و کتب زیادی در این رابطه گردآوری شده است و هر کدام را ه حل های گوناگونی را ارائه نموده اند که اگر به هر کدام از آنها عمل کنید گام مثبتی در ایمن کردن رایانه برداشته ایم. واقعیت آن است که همه ما دنبال راه حلهای ساده و دم دست هستیم و هیچ کدام حاضر نیستیم اقدامات امنیتی را جدی بگیریم چرا که رعایت این قوانین باعث کندی عملکرد ما خواهد شد.

آنچه مسلم است هر کدام از ما بسته به نوع فعالیت و حساسیت اطلاعاتی که در دست داریم تصمیم به ایجاد سطحی از حفاظت می گیریم. بعضی به گذاشتن رمز بر روی سیستم عامل قناعت می  کنیم و بعضی دیگر بعد از استفاده از قوی ترین سخت افزارها و نرم افزارهای حفاظتی باز با احتیاط از رایانه دور می شویم.

کسانی که تاکنون مسئولیت حفاظت از اطلاعات را برعهده داشته اند به خوبی دریافته اند که مسئله امنیت اطلاعات رایانه امری نسبی است و هیچگاه نمی توان اطمینان داشت که هیچ خطری سیستم را تهدید نمی کند. بارها و بارها دیده شده است که نفوذ گران از پشت درهای اتاقهای حفاظت شده مراکز داده و به دور از سیستمهای تصویربرداری اقدام به نفوذ می کنند و تا خود نخواهند هیچ شخصی از حضور آنها مطلع نمی شود.

همه می دانیم که تثبیت امنیت کاری دشوار است .همانطور که ذکر شد برای رسیدن به این درجه از امنیت باید مقرراتی را اجرا کنیم که دست و پای همه را می بندد و گاه کاربران ساده عطایش را به لقایش می بخشند. در این مقاله سعی کرده ایم چند راه ساده و تقریباً مطمئن را معرفی کنیم تا شاید به سلیقه کاربران خوش بیاید.

1)         فعال کردن رمز دوم سیستم عامل XP :

با آنکه بیش از 10 سال از ارائه نسخهXP Windows می گذرد هنوز که هنوز است بسیاری از کاربران از وجود این سرویس بی خبر هستند.

برای فعال کردن آن در پنجره Run  (Windows+R) عبارت Syskey را وارد کرده و کلید Enter را بفشارید. این رمز از لحاظ امنیتی دارای سطح بهتری نسبت به رمز عبور پیش فرض سیستم می باشد.

 

 

2)         بسته بندی کردن اطلاعات محرمانه :

به راحتی و  با بسته بندی کردن فایل های محرمانه خود با نرم افزارهای ساده همچون winrar آنها را رمز گذاری کنید. گرچه این رمز گذاری چندان حرفه ای و مطمئن نیست ولی برای کاربران تنبل راحترین گزینه پیش رو خواهد بود.

 

3)         Rename کردن فایل های مهم :

یکی از ساده ترین ترفندها برای مخفی کردن اطلاعات ، تغییر نام آنها به فایل های عجیب می باشد. فرض کنید یک فایل صفحه گسترده Excel با نام mail.xml را به Call.ini تغییر نام داده و در مسیر ویندوز کپی کنید فکر نمی کنم کسی بتواند این اقدام عجیب شما را حدس بزند!!

4)         تغییر شمای پوشه ها :

گاهی با ترفند های ساده می توان نمای یک پوشه را به گونه ای تغییر داد که حتی متخصصین رایانه هم در تشخیص آن به خطا بیفتد. در این روش یک پوشه از اطلاعات محرمانه خود را با یک تغییر نام ساده به شکل آیکون My Computer تبدیل می کنید که با هر بار کلیک روی آن My Computer باز می شود و تنها در موقعی محتوای واقعی پوشه نمایش داده می شود که نام پوشه را تغییر دهید. البته این تغییر نام به گونه ای است که به روش عادی قابل اجرا  نیست .شاید این روش یک روش ساده و جالب برای شما باشد .خود من بارها از این روش برای مخفی کردن اطلاعات شخصی بر روی حافظه های همراه (Cool Disk) استفاده کرده ام و تا کنون آن را موفق یافته ام.

اگر بتوانید نام پوشه Ali را به شكل زیر تغییر بدهید شمایل پوشه Ali بشكل یك قفل تغییر خواهد كرد و با كلیك كاربران باز نخواهد شد.

ali.{2559a1f2-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}

و اگر پوشه ای با نام Ali2 را به شكل زیر تغییر نام  بدهید شمایل پوشه 2Ali بشكل My Computer تغییر خواهد كرد و با كلیلك كاربران پنجره My Computer باز خواهد شد.

ali2.{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

 

 

از خاصیتهای دیگر این تغییر نامها، مخفی ماندن قسمت اضافه شده به نام می باشد كه كاربر متوجه نام غیر عادی آن نمی شود.

برای اینگونه تغییرنام ها محیط Command Prompt  بهترین گزینه خواهد بود.به همین منظور به پنجره Run رفته و دستور Cmd را اجرا نمائید. و با فرمان زیر پوشه مورد نظر را تغییر نام دهید.

Rename ali ali.{2559a1f2-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}

 

5)         رمزگذاری فایل ها :

در این روش می توانید اطمینان داشته باشید که هیچ شخصی به جز خود شما  نمی تواند از ماهیت فایل ها خبردار شود . برای این منظور کافیست یک نرم افزار مناسب خریداری نموده و اطلاعات خود را با آن رمزنگاری نمائید. به شما نرم افزار TrueCrypt را پیشنهاد می کنم. این برنامه به شما امکان می دهد که ابتدا یک فایل با فضای مشخص شده را ایجاد نماید و از آن پس شما اطلاعات را در آن کپی می کنید و برای مشاهده آن با وارد کردن رمز مربوطه اطلاعات مورد نظر را در یک درایو مجازی مشاهده می نمائید. این نرم افزار تا امروز توسط بسیاری از شرکتهای امنیتی تائید شده است. اگر اطلاعات واقعاً محرمانه ای دارید که همچنان دوست دارید آنها را در جوار خود نگهداری نمائید استفاده از این نرم افزار بهترین گزینه برای شما می باشد. البته این روش کمی زمان بر است ولی سطح امنیت در این روش تقریباً به مرز 100% می رسد به گونه ای که حتی با سرقت اطلاعات می توانید امیدوار باشید که سارق نمی تواند از اطلاعات سرقتی بهره برداری نماید و یا به عبارتی سارق اصلاً متوجه نخواهد شد که چه چیزی را ربوده است.

 

در پایان متذکر می شوم که منظور از این مقاله به هیچ عنوان کنار گذاشتن راه های اصولی و مشخص که در اکثر مقالات و مجلات ذکر شده اند نیست و تنها سعی شده تا کاربرانی که خود را مقید به رعایت این اصول نمی دانند با انجام راه حلهای ساده که گاهی حتی بچه گانه نیز به نظر می رسد سطح حفاظتی اطلاعات خود را حداقل از مرز صفر بالاتر  بیاورند.

کاربران شبکه جهانی اینترنت و یا حتی کاربرانی که از این شبکه استفاده نمی کنند همگی جزء جامعه IT محسوب می شوند و این جامعه مجازی نیاز به یاری همه کاربران آنلاین و غیر آنلاین نیاز دارد. همانطور که در یک خانواده کوچک همه اعضاء برای حفظ حریم خانواده مسئول هستند و نباید اسرار را فاش نمایند. در یک جامعه مثل جامعه IT نیز همه در حفظ حریم آن مسئول هستند. چه کاربری که وب سایتی را هدایت می کند، چه برنامه نویسی که این وب سایت را طراحی کرده است و چه کاربری که به گوشه گوشه این وب سایت سرک می کنند و اطلاعات آن را ملاحظه می کند. اما متاسفانه این موضوع همچنان بعد از این همه سال در هیچ کجای جهان به یک فرهنگ تبدیل نشده است و هنوز همه کاربران نپذیرفته اند که امنیت شخصی خود برابر با تامین امنیت شبکه مورد استفاده آنها خواهد بود.

راه حل های ذکر شده در عین سادگی بسیار کاربردی هستند و شاید همین روش ها بتوانند اطلاعات حیاتی شما را حفظ کنند. البته استفاده همزمان از چند راه حل می تواند ضریب ایمنی اطلاعات را بالا ببرد و مطمئن باشید که همین حالا بسیاری از کسانی که در ارتباط با شما هستند با همین روشهای ساده اطلاعات خود را از دیگران مخفی می کنند!

 
افزایش آمار بازدید تک باکس